Ceramiczne przewodniki protonowe

W 1980 roku Takahashi i Iwahara odkryli zjawisko przewodnictwa protonowego w ceramicznych materiałach tlenkowych, co stworzyło nowe możliwości w projektowaniu różnego rodzaju urządzeń elektrochemicznych.

Materiały o strukturze perowskitu

struktura Materiałami tlenkowymi będącymi przewodnikami protonowymi są przede wszystkim związki o strukturze perowskitu o ogólnym wzorze ABO3, gdzie w pozycji A występuje dwuwartościowy kation z grupy pierwiastków ziem alkalicznych (np. Ba2+, Sr2+, Ca2+), natomiast w położeniu B zazwyczaj jon Ce4+ lub Zr4+. Nazwa tej grupy związków pochodzi od minerału perowskitu CaTiO3 (Rys.1), odkrytego w 1838 roku w górach Ural przez Gustava Rose i nazwanego na cześć rosyjskiego mineraloga L. A. Perowskiego.

Czytaj dalej…

Zastosowanie

ogniwo Wysokotemperaturowe przewodniki protonowe HTPC (ang. high-temperature proton conductors) w ostatnich latach budzą coraz większe zainteresowanie jako potencjalne materiały elektrolitowe do zastosowania w przewodzących protonowo stałotlenkowych ogniwach paliwowych typu SOFC-H+ (ang. protonic solid oxide fuel cell). Czytaj dalej…